Zastosowanie smarów w urządzeniach przemysłowych, rola dobrze dopasowanego środka smarującego

Większości z nas smary kojarzą się z pudełkiem gęstej substancji, jaka jest nakładana na elementy które wymagają smarowania. Niewiele osób jest jednak tego świadomych, że taki najzwyczajniejszy smar który można kupić w każdym sklepie technicznym to jedynie nieduża część tego, co oferuje współczesna technika smarownicza.

przemysł

Autor: European Southern Observatory
Źródło: http://www.flickr.com
W praktyce każde urządzenie mechaniczne, które ma jakieś ruchome elementy będzie wymagało smarowania, żeby mogło pracować wydajnie i nie zużywało się zbyt szybko. I o ile w mniej obciążonych układach używa się zwykłego smaru, jaki pozwoli na efektywną pracę przez dłuższy okres czasu, to większe, stosowane w przemyśle urządzenia będą wymagać odpowiedniego podejścia do tematu. Wydajne smarowanie w nich ma ogromne znaczenie, w wielu fabrykach szczególnie wrażliwe układy mają zamontowane specjalne czujniki wykrywające braki środka smarowniczego.

Ogromne znaczenie mają też systematyczne wymiany czynnika smarującego, gdyż przy dużych obciążeniach i wysokich temperaturach żywotność jego jest czasami dość krótka i należy go systematycznie zmieniać. https://www.esoil.pl/k,1,totalsmarów może mieć kluczowe dla żywotności używanych maszyn, może również znacznie poprawić efektywność ich pracy. Nowoczesne, wydajne smary przemysłowe mogą między innymi zwiększyć czas pomiędzy kolejnymi czynnościami serwisowymi, równocześnie zwiększając żywotność urządzenia.

Będzie to miało wymierne odbicie w kosztach, gdyż im rzadziej maszyna będzie wyłączona, tym będzie większa jej efektywność. Obecnie smary sprzedaje się w bardzo dużej liczbie rodzajów i odmian. Będą się one różnić licznymi parametrami, na przykład lepkością, odpornością na wysoką temperaturę czy użytymi dodatkami uszlachetniającymi. Wybór odpowiedniego smaru należy poprzedzić szczegółowym sprawdzenie warunków pracy danej maszyny, określenia stopnia obciążenia każdego elementu i temperatury pracy. Dopiero jeśli się to wszystko uwzględni można zastosować konkretną odmianę smaru, tu warto skorzystać z pomocy przedstawicieli firm oferujących smary przemysłowe.