Wpływ alkoholu na organizm, czyli dlaczego trzeba natychmiast podjąć walkę z nałogiem?

Alkoholizm to niebywale ciężka choroba. Częstokrotnie osoby uzależnione wypierają się swej ułomności, ponieważ nie chcą rozpoczynać leczenia. Walka z alkoholizmem jest pełna poświęceń oraz cierpienia, lecz należy jak najszybciej podjąć decyzję o niej, gdyż alkohol niszczy nas organizm. Jak na niego oddziałuje?

odwyk alkoholowy

Autor: Quinn Dombrowski
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim nie trzeba pić wiele, by spostrzec jego działanie, chyba że popijamy już od dłuższego czasu i konieczna nam większa dawka, by przeżyć stan upojenia alkoholowego. Poza fizycznymi objawami najszybciej objawiają się niższe sprawności pracy naszego układu nerwowego. Zauważyć to można po zanikaniu precyzyjnego myślenia czy zmniejszającej się zdolności osądu. Oprócz tego alkohol osłabia uczuciowość wyższą, czyli na przykład poczucie więzi rodzinnych czy moralność. Picie powoduje pojawianie się prymitywnych zachowań, a im więcej alkoholu, tym coraz poważniejsze zatrucie procentami oraz coraz bardziej szkodliwe oddziaływanie na układ nerwowy, lecz nie wyłącznie. Alkohol działa także na układ krążenia, a mianowicie może zaburzyć funkcjonowanie serca. Stałe nadużywanie alkoholu można doprowadzić do trwałych uszkodzeń. Kolejny układ, na który źle oddziałuje alkohol, to układ pokarmowy. Może pojawić się odczucie suchości, niesmaku, zgaga, jak również wzdęcia brzucha i inne kłopoty z żołądkiem. Picie może w końcu doprowadzić nawet do marskości wątroby. Trzeba także wspomnieć o układzie oddechowym, a dokładniej o przewlekłym zapaleniu dróg oddechowych i o problemach psychicznych, a z reguły pojawiające się dolegliwości to zaburzenia pamięci, zmienność humoru i agresja.

leczenie

Autor: Ion Chibzii
Źródło: http://www.flickr.com

Teraz już wiesz, iż trzeba jak najszybciej zacząć walkę z alkoholem. Pierwszym krokiem jest jak najbardziej przyznanie się do uzależnienia, potem z kolei można zapisać się na terapię. Idealny będzie całodniowy odwyk (więcej informacji odwyk alkoholowy warszawa) alkoholowy, na przykład w Krakowie, lecz jeżeli nie jest to możliwe, można podjąć leczenie ambulatoryjne- tutaj.

Masz chęć poszerzyć swą wiedzę na ten temat? Namawiamy zatem do zaglądnięcia do następnej strony. Tam oczekuje na Ciebie dzisiejszy wpis (https://ekosynergia.sklep.pl/pl/c/RYBY/2818).

Niekiedy bowiem ograniczeniem jest praca albo inne obowiązki, dlatego warto poprosić najbliższych o pomoc, aby móc rozpocząć stosowną terapię oraz ponownie żyć bez alkoholu, który i tak już wyrządził dużo krzywdy nam oraz naszej rodzinie.