Wakacje miłe z pożytecznym, czyli enoturystyka. Czy wiesz już o czym mowa? Czy znasz już to pojęcie? Chciałbyś spędzić tak wakacje?

Czy słyszałeś o tak zwanej turystyce winiarskiej? Tak, brzmi to faktycznie zachęcająco. Tak naprawdę to coraz bardziej powszechna metoda spędzania wolnego czasu. Ta turystyka definiowana jest pojęciem enoturystyki, nazwa bierze się od greckiego oinos, co znaczy wino. Polega to na tym, iż odwiedza się regiony mające związek z uprawą winorośli a także miejsc produkcji wina. W jej ramach jest także uczestniczenie w imprezach oraz festynach mających związek z winem.

Najistotniejszy motyw wyjazdu to najzwyczajniej chęć spędzenia wolnego czasu poza domem, na łonie przyrody. W tym sensie www.winnicadwiegranice.pledna z metod turystyki rekreacyjnej, zaś jeśli weźmiemy pod uwagę lokalizację winnic, to można ją nawet przypisać do turystyki wiejskiej. Trzeba jednakże podkreślić inny, tak bardzo kluczowy motyw, jaki zachęca turystów. Nie, nie chodzi o to, że jedziemy pić wino, tak zwyczajnie.

Najbardziej istotna w tym wszystkim jest otwartość i pragnienie zdobywania wiedzy z dziedziny uprawy winorośli, tworzenia wina, poznawania w sumie całej kultury winiarskiej. W tym sensie enoturystyka definiowana jest również jako dziedzina turystyki poznawczej, jakiej najważniejszym motywem jest poznawanie przyrody, kultury i środowiska życia społecznego. Produkcja wina (zobacz: wina syrah ) na Starym Kontynencie to wielowiekowa tradycja, to zdecydowanie wiążę enoturystykę z tradycją kulturową. Wino, jak historyczny napój dla wielu kultur, charakteryzuje określony region i powiązany jest z jedzeniem, kuchnią regionalną. Poza Europą, w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia lub RPA element kulturowy nie ma tak mocnych podstaw, bo te kraje są dość młode.

Wyróżniają się za to pozostałą cechą, która nie jest zbyt znacząca w Europie. Mowa o powiązaniach z handlem i takie coś, jak turystyka handlowa. Wycieczki po regionach winiarskich są wspaniałą okazją do nabycia dobrych win, prosto od producenta, po cenach, które są wolne od marży pośredników. Jesli więc nie posiadasz pomysłu na unikatowe wakacje, a lubisz poznawać inne kultury, smakować kuchni różnorodnych regionów, to enoturystyka jest z pewnością dla ciebie. To interesujące, iż można zorganizować oryginalne wakacje właśnie w ten sposób. Zamiast zwyczajnie spędzanego czasu, co staje się czasem nudne, jesteśmy w stanie za jednym razem poznać wspaniały region, a jednocześnie zasmakować jego pysznej kuchni.