W jaki sposób trzeba dbać o stalowe sztućce?

Nawet stworzone z najlepszego gatunku stali sztućce stalowe wymagają fachowego oczyszczania. Jeżeli przez długi czas mają dobrze się prezentować. Niestety większość swojskich metod czyszczenia sztućców nie zezwala na to, aby zadbać o nie we właściwy sposób.
Istnieje tylko jeden sposób na to, żeby ochronić stalowe widelce i łyżki przed brzydkimi zaciekami: należy je zwyczajnie wytrzeć.

W wypadku zwykłych sztućców można by także wykorzystać bawełnianą ściereczkę, jednak jeśli chcesz mieć pewność, że nie porysuje powierzchni, to znacznie korzystniej sięgnąć po czystą i wysuszoną szmatkę flanelową. Można też wykorzystać odpowiednią ścierkę z mikrofibry. Niestety choć wszystkie sztućce wykonane ze stali nadają się do mycia w zmywarkach, to zazwyczaj wtedy pojawiają się zacieki. To oczywiście często jest zależne od intensywności osuszania, ale w wielu wypadkach i tak trzeba spędzić nieco czasu na polerowanie sztućców, przede wszystkim jeśli mają one się prezentować jak nowe.
Zabawki dla dzieci

Autor: Joe Haupt
Źródło: http://www.flickr.com

Używanie tabletek z nabłyszczaczami jest oczywiście dozwolone, jednak trzeba pamiętać o tym, że nabłyszczanie działa jedynie na absolutnie czystych powierzchniach. Jeżeli więc na sztućcach odłoży się już kamień lub nie były one dokładnie umyte, to nabłyszczanie spowoduje niestety niezbyt piękny rezultat odbarwienia lub matowienia sztućców.

Jeśli chcesz odnaleźć rzeczywiście bardzo porządne źródło, spójrz na tekst (http://domymax.pl/), który jest stworzony przez autentycznego specjalistę.

Trzeba także pamiętać o tym, żeby je oczyszczać preparatami ściernymi do sztućców satynowych, gdyż może być wygładzona oraz w takiej sytuacji takie widelce i łyżki będą wyglądały niezbyt ładnie. Jeśli natomiast sztućce są z nie najlepszego gatunku stali, to niestety niewiele uda się zrobić. Prędzej czy później będą one matowieć, a być może w niektórych miejscach wystąpią oznaki korozji.

Stalowe sztućce wyższej jakości naturalnie także mogą korodować, ponieważ stal jest metalem, na którym objawy korozji są widoczne dość szybko, jednak przy właściwej pielęgnacji na pewno nie zdążysz zauważyć jakichkolwiek niepoprawnych objawów rdzy nim widelce i łyżki Ci się znudzą.