W jaki sposób należy troszczyć się o własny słuch?

Możliwość usłyszenia wszystkiego, co dzieje się w koło nas to prawdziwy skarb. To dzięki właśnie temu zmysłowi moglibyśmy komunikować się z pozostałym osobami, mamy możliwość zdobywać doświadczenie, rozwijać się czy też cieszyć muzyką albo zwyczajnie oglądać tv.

Preparaty medyczne

Autor: Fotolia
Źródło: Fotolia
Niestety, wraz z upływem czasu, słyszymy coraz słabiej.
Od ok. 30-go roku życia nasz zmysł słuchu niestety zaczyna się powoli starzeć. W miarę upływu lat umiejętność słyszenia może więc ulegać pogorszeniu wskutek sukcesywnego zaniku komórek słuchowych w ślimaku usznym. Jest to proces całkowicie naturalny, który zachodzi u wszystkich ludzi, natomiast jego przebieg posiada charakter niezwykle odrębny i uwarunkowany od wielu czynników, tego typu jak choćby to, jak dbamy o swój słuch. Hałas to jedno z najbardziej znaczących niebezpieczeństw dla naszego słuchu. Z tego też powodu osoby przebywające codziennie w trudnych uwarunkowaniach akustycznych, muszą wykorzystywać słuchawki ochronne. Częste słuchanie muzyki przez słuchawki, szczególnie te dokanałowe, również nie przyczynia się w sposób korzystny na umiejętność słyszenia. Zapewniając odpowiednią opiekę uszom przed mrozem i wiatrem, zmniejsza się ryzyko rozwinięcia się stanów zapalnych. Może on okazać się bezpośrednią przyczyną na powstanie niedosłuchu.
W zimniejsze, zimowe dni oraz w czasie wiosennej albo jesiennej stosunkowo wietrznej pogody, nie należy zapomnieć zatem o bardzo ciepłej czapce i o kapturze, a przy dużym mrozie pamiętaj także o nausznikach. Nie leczone lub kwatery nowy targ nie wyleczone definitywnie infekcje uszu mogą być źródłem powstawania ciągłych problemów ze słuchem, w tym także zupełnej głuchoty.

Hałas, który jest wytwarzany przez przeróżne narzędzia gospodarstwa domowego bardzo źle przyczyniają się na słuch, z tego też powodu kupując dla przykładu odkurzacz, kuchenkę, pralkę czy mikser lub maszynkę do mięsa, dobrze byłoby zdecydować się na takie urządzenia, które są najcichsze. W takim celu musimy więc porównać przeróżne produkty pod względem natężenia wytwarzanego przez nie dźwięku, wyrażonego w decybelach.