Nie zanieczyszcozne powietrze jest przydatne w każdym pokoju, więc starajmy się dbać, aby tak było

Świeże powietrze jest najistotniejsze dla naszego zdrowia i właściwego samopoczucia. Jak radzą sobie z tym sfery wentylacyjne i klimatyzacyjne? Jak mogą dać radę usuwać liczne zanieczyszczenia z powietrza, którym oddychamy w naszych domach i biurach? Jakiego typu filtry są wykorzystywane i jakie najlepiej wybrać?

klimatyzacja

Autor: Dick Thomas Johnson
Źródło: http://www.flickr.com
Podstawowe są zwyczajne filtry do usuwania kurzu i pyłu. Są stworzone ze specjalnej tkaniny lub materiału w formie siatki, która ma szansę zatrzymać niewielki cząsteczki kurzu i pyłu. Działa więc typowo mechanicznie, bo z zatrzymanymi zanieczyszczaniami nic się nie stanie,bez wątpienia są one usuwane ręcznie . Niektóre tego rodzaju filtry są ponadto pokrywane powierzchnią srebra, zapobiega to mnożeniu się bakterii. Tego rodzaju filtrem mogą być też na przykład filtry kabinowe. Pozostałe filtry są już bardziej zaawansowane, jak te co maja okazję usuwać zapachy. Odkażają więc powietrze, a nie zatrzymują zabrudzenia, jak przykładowo wyżej. Ich główne zadanie to niwelowanie niepożądanych zapachów. likwidują również malutkie zanieczyszczenia, typu pyłki rośli.

Tego rodzaju działanie jest umożliwiane, bo zastosowano w nich węgiel aktywny. Ma on duże właściwości pochłaniające, co powoduje, że absorbuje w sobie próbujące przez niego przejść zapachy. Jest jeszcze inny sposób na pozbycie się nieprzyjemnych zapachów. To filtry elektrostatyczne. Wbudowany kondensator naładowuje zanieczyszczone cząsteczki ujemne, zaś one potem zbierają się na filtrze, by przenikać do wnętrza. Cząsteczki ujemne to po prostu czyste świeże powietrze.

najnowsze technologicznie filtry do wentylacji, to filtry antybakteryjne To bardzo dokładne filtry. Ich rolą jest głównie walka z bakteriami i wirusami.

Masz ochotę zgłębić omawianą kwestię nieco dokładniej? Jeżeli tak, to kliknij ten link oraz przeczytaj więcej w tym tekście (https://petkingdom.pl/szelki-dla-psa), który też opisuje taką problematykę!

Mają użycie w miejscach sterylnych, czyli na przykład sale szpitalne. Jeden z rodzajów tych filtrów zatrzymuje bakterie i wirusy przy pomocy substancji zwanych biokatalizatorami. To wyciągi pochodzące z roślin, które charakteryzują się się wysoką skutecznością tępienia bakterii. Następny rodzaj to filtry fotokatalityczne, które zwalczają drobnoustroje przy pomocy promieni świetlnych. Działa ono na tlenek tytanu i wytwarza silne utleniacze, który bez problemu zabija bakterie.