Nie każdy mieszkaniec Polski posiada dostęp do ogólnej kanalizacji — w szczególności mieszkańcy wsi

Ścieki to niemiły temat, ale dotyczy każdego z nas.
Na pewno wszyscy mieszkańcy aglomeracji nie myślą nad swoimi ściekami. Zwyczajnie do ich budynku z mieszkaniami lub domku jednorodzinnego doprowadzona została dawno miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com

stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety mieszkańcy wsi nie zawsze mają aż tak dużo szczęścia. Niezbyt zamożne albo dość duże gminy nie mogą sobie pozwolić na tak kosztowne inwestycje. Dlatego każdy o swoje ścieki musi zatroszczyć się na własną rękę i wykopać miejsce na szambo. Według naszego ustawodawstwa żaden ściek nie może być już odprowadzany do rzeki. Teraz każdy adres, który jest zamieszkały, musi dowieść, że ich ściek spływa do szamba i to z zachowaniem wszystkich istniejących przepisów. Zatem powinniśmy zaznajomić się z ważnymi informacjami. oczyszczalnia przydomowa w głównej mierze powinno być szczelne, aby nie przedostawało się nic do gruntów. Musimy mieć poświadczenie zakupu od firmy, która ma certyfikaty na swoje produkty. Po drugie należy wybrać wielkość zbiornika (uzależnione jest to od liczby osób mieszkających pod danym adresem) oraz materiał, z którego będzie wykonany. Są szamba betonowe, żelbetonowe i na przykład także plastikowe. Trzeba również pamiętać o odległościach. Szambo powinno znajdować się co najmniej 15 m od domu i studni, a 7,5 m od granicy naszej ziemi. Nowoczesne pojemniki mają także czujnik napełniania się.

Wówczas będziemy wiedzieć, kiedy trzeba wezwać wóz asenizacyjny, który przyjedzie oraz opróżni szambo. Posiadają oni podpisaną umowę z gminą i wobec tego legalnie mogą za pracę wypisać rachunek.