Na czym polega zabieg histeroskopii? Kiedy jest przeprowadzany i jaki jest jego przebieg?

Histeroskopia diagnostyczna jest wziernikowaniem macicy, to badanie ginekologiczne, jakie umożliwia określić stan wewnętrznych ścianek macicy. Lekarz może kierować na takie zabieg, jak badanie ginekologiczne lub USG nie są odpowiednie do postawienia diagnozy. Czym właściwie jest histeroskopia?

Histeroskopia umożliwia na bardzo precyzyjną ocenę wielkości, liczby, umiejscowienia a także charakter zmian patologicznych błony śluzowej, jaka wyścieła macicę. Specjalista jest w stanie zlokalizować nawet niewielkie polipy, mięśniaki oraz guzy nowotworowe, a jednocześnie pobrać wycinki żeby zbadać tkanki. Histeroskopia nie jest zbyt długa, ponieważ około pół godziny, bardzo często wykonuje się ją w kilkunastominutowym ogólnym znieczuleniu. Każda z kobiet przed zabiegiem powinna opróżnić pęcherz. Badanie odbywa się na fotelu ginekologicznym.

podczas badania

Autor: Daniel Lobo
Źródło: http://www.flickr.com

Doktor w pierwszej kolejności podaje dożylne znieczulenie i odkaża wejście do pochwy. Badanie jest wykonywane za pomocą specjalistycznego przyrządu optycznego zwanego histeroskopem. Ma on dwie najważniejsze części. Jedna z nich to rękojeść, kolejnym około 30-centymetrowa wąska tulejka. Na rękojeści znajdują się pokrętła sterujące dopływem światła a także dwutlenku węgla, jaki powoduje, że ścianki macicy delikatnie się rozciągają, a niektóre fragmenty błony śluzowej stają się lepiej dostrzegalne ().

Zaciekawiły Cię opisywane dane? Wejdź na nowy materiał (https://animalab.eu/pl/categories/wyposazenie-zwierzetarni/zwierzetarnie-kontenerowe) a zapewne dowiesz się nowych rzeczy, które Cię zafascynują.

W samym wnętrzu tulejki znajdują się przewody które zasilają źródło światła i malutka kamera a także przewód, który pozwala na wtłaczanie gazu do macicy. Podczas zabiegu histeroskop podłączony jest do monitora, przekazuje on obraz zarejestrowany przez kamerę.

To sprawia, że, gdy manipulujemy przyrządem, specjalista może bardzo dokładnie obejrzeć każdy szczegół jamy macicy. Przez tulejkę histeroskopu można do niego wprowadzić również mikronarzędza, na przykład specjalne szczypce, którymi ginekolog pobiera wycinki śluzówki do badania histopatologicznego. Już po zabiegu, jak nie odczuwa się żadnych dolegliwości jesteśmy w stanie po prostu wrócić do domu. Powinniśmy jednak odpoczywać i unikać wysiłku, zwłaszcza dźwigania, gdyż może to wywołać krwawienie z dróg rodnych. Zbieg naturalnie przeprowadza ginekolog, warto wybrać specjalistę jak ginekolog Bielsko-Biała (). To zapewnienie, że tego typu zabieg będzie przeprowadzony w pełni profesjonalnie.