Kłopoty z zaburzeniami emocjonalnymi u nastolatków, trzeba poddać konsultacji z psychologiem.

Trudności z zaburzeniami na tle emocjonalnym u dzieci, trzeba poddać konsultacji ze specjalistą od psychologii dziecięcej. Dzisiaj dylemat dotyczący rozwodów, za którym stoją nierzadko życiowe dramaty i wielkie rozgoryczenie, głównie dzieci, jest wielkie. W Polsce co czwarte małżeństwo kończy się na rozprawie rozwodowej w sądzie. U dzieci, następstwem rozejścia się rodziców, jest pojawienie się tzw. syndromu ucznia problemowego.

dobry psycholog

Autor: Simon Fraser University – University Communications
Źródło: http://www.flickr.com
Takie dzieci częściej wagarują dostają nieodpowiednią ocenę z zachowania. Są prowokatorami przemocy. Z wagarowaniem i złą oceną z zachowania silnie występują postawy autodestrukcyjne – picie alkoholu, branie narkotyków, palenie papierosów oraz inne nałogi.

Rozstanie rodziców i związane z tym negatywne odczucia prowadzą do tego, że dzieci nie radzą sobie z emocjami. Dzieci nierzadko przeżywają smutek. Fakt, że dzieci rzadziej niż rodzice umieją okazać swoje uczucia doprowadza do nastrojów depresyjnych. Dzieci doznają poczucia osamotnienia i uczucia beznadziejności. Głównymi nastrojami emocjonalnymi dzieci z rodzin rozwiedzionych są również niska samoocena, oraz obwinianie się za tą sytuację, gniew. Takie dzieci prawie wcale albo bardzo rzadko odczuwają przyjemne stany emocjonalne. Zależność dziecka od matki i ojca oraz jego niedojrzałość emocjonalna, zwiększa ryzyko na zranienie nie tylko katowiccy psychoterapeuci biją na alarm|problem dostrzegają już psychoterapeutki w Katowicach.

Opuszczenie przez jednego z rodziców, powoduje, że dzieci nie czują się bezpieczne. Takie sytuacje są traumatyczne dla dziecka, a jeżeli wydłużają się w czasie, pozostawiają w jego psychice nieodwracalne zmiany. Osamotnieni rodzice mają zazwyczaj duże problemy wychowawcze ze swoimi dziećmi. Dzieciom bardzo trudno jest dawać sobie radę z negatywnymi myślami i emocjami. Prawni opiekunowie powinni pamiętać żeby niepokój spowodowany rozwodem był jak najmniej dotkliwy. W związku z taką sytuacją znaczące jest, by w tym okresie skorzystać ze wsparcia poradni zdrowia psychicznego. Mogą to być również przyjaciele, bliscy lub grupa wsparcia. Pomocny z pewnością będzie również doświadczony poradnia psycholog SELF – (psychoterapeuta we wrocławiu) w swoim gabinecie wyspecjalizowany w tej materii psycholog, przygotowany do opiekowania się osobami w trudnych momentach.