Kalejdoskop smaków win obecnych w naszym kraju

Najlepsze i oryginalne wino powstać może jedynie z winorośli. Smak gron nierozłącznie łączy się z geograficzną lokalizacją winnicy, a to z kolei ma wpływ na odczucie smakowe wyprodukowanego wina. Składniki jakie wpływają na cechy i indywidualność produktu finalnego to gleba, spoczywająca pod nią skała, wysokość nad poziomem morza, pochyłość terenu, orientacja względem słońca, generalnie zrozumiany mikroklimat. Winnice zazwyczaj są umiejscawiane na pochyłościach wzgórz, na glebach, które są na ogół bezużyteczne dla różnych roślin.

wina

Autor: Andrea
Źródło: http://www.flickr.com
Winnice najczęściej tworzy się na południowych zboczach, ażeby zwiększyć bezpośrednią ekspozycję na promienie słońca. Kalejdoskop smaków win jaki oferuje winiarnia jest duży – zdjęcia naszej piwniczki z winami. Każde z nich posiada swoje zalety zależnie od smaków konsumenta. Wypijanie kieliszka czerwonego wina do posiłku oświeca umysł i dobrze oddziałuje na trawienie. Czerwone wino jest sojusznikiem w leczeniu nadciśnienia tętniczego ze względu na sporą zawartość potasu, który normuje ciśnienie. Wino zwiększa średnicę tętnic wieńcowych, oddziałując na lepsze odżywienie serca i pomniejszając ryzyko niedokrwienia organu.

Białe wino posiada znaczną kwaśność, z tej przyczyny ułatwia trawienie ryb i owoców morza. Czerwone wino (zobacz: solaris) lepiej radzi sobie z tłuszczami zawartymi w mięsie, zwłaszcza czerwonym. Picie niewielkich ilości wina pomniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych. Dzieje się tak za sprawą przeciwutleniaczy, które neutralizują wolne rodniki. Wino stanowi doskonały trunek do obiadu i sałatek. Delektujemy się nim podczas zgromadzeń przyjacielskich, bankietów, przyjęć. W porządnej winiarni istnieje sala degustacyjna (zobacz tą salę), gdzie prawdziwi miłośnicy mają sposobność posmakować wyszukanych smaków wina.

W ten sposób właściciele krzewią kulturę winiarską w Kraju. Sale są urządzone w wyszukany sposób, by spotkania przy lampce wina były dla koneserów prawdziwą przyjemnością. Wykwalifikowana kadra potrafi w doskonały sposób poradzić w wyborze stosownych trunków. Pomimo wszelkich świetnych cech wina (np. Winnica Dwie Granice), trzeba mieć na uwadze, że wino jak każdy alkohol trzeba spożywać z ostrożnością.