Jakiego rodzaju windę trzeba wybrać do stosunkowo niskich budowli?

Stosowane aktualnie windy są w dużym stopniu automatyczne, co bardzo podwyższa komfort ich eksploatacji. Spośród bardzo bogatej oferty na rynku mamy do wyboru windy o napędzie elektrycznym lub hydraulicznym.

Winda elektryczna jest napędzana silnikiem elektrycznym, zaś winda hydrauliczna napędzana jest zbliżonym silnikiem, ale umieszczonym razem z pompą w agregacie wypełnionym olejem. Przepływ oleju steruje pracą generatora hydraulicznego. Najnowocześniejsze windy nie mają maszynowni, zatem tzw. dźwigu MRL. Są bezpieczniejsze. Mogą zajmować również nieco mniej miejsca oraz są bardziej wydajne w użyciu. Gwarantują także o wiele wyższy poziom niezawodności działania, a także zapewniają bardzo duży komfort jazdy. Montaż tego typu windy jest znacznie prędszy. Innowacja polega na wykorzystaniu stalowych pasów pokrytych wytrzymałym poliuretanem. Zastępują one wykorzystywane powszechnie liny stalowe. Pasy są w większym stopniu odporne.
Pasta do zębów

Autor: Christopher Alpizar Gaviria
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki takiemu rozwiązaniu można użyć mniejsze motory i nowoczesne elektroniczne regulatory ich częstotliwości. Tego typu napęd jest także o wiele bardziej przyjazny dla środowiska. W odróżnieniu od typowych napędów hydraulicznych, nie potrzebuje smarowania – nie ma zatem ryzyka, czy olej, czy smar w jakiś sposób dostaną się do szybu albo rolety na zamówienie na kondygnację. Winda z napędem hydraulicznym jest wprawdzie trochę tańsza, jednak wolniejsza oraz dłużej się na nie czeka (olej tłoczony jest w podnośniku, jest zimny i nim się rozgrzeje, to mija trochę czasu). Przeskok na kolejny fragment sprawia szarpnięcia. Jednak dla utrzymania prawidłowej temperatury oleju, w jego zbiorniku można zamontować grzałki. W domu pięciokondygnacyjnym nie opłaca się instalować windy elektrycznej bez maszynowni.

Jej używanie jest radykalnie drogie, a cena jest niestety nawet trochę wyższa od ceny windy hydraulicznej. Zastosowanie tej drugiej nie opłaca się z kolei w budowlach, które są wyższe i posiadają przykładowo 7 kondygnacji.