Jakie sprzęty można zaliczyć do przyrządów asekuracyjnych?

Wspinaczka jest wliczana do sportów ekstremalnych, więc niebezpieczeństwo jest jej integralną częścią. Emocje, które asystują pokonywaniu pionowych dróg nie muszą się wiązać jednak z balansowaniem na cienkiej linii dzielącej życie oraz śmierć.

Przyrząd asekuracyjny jest niezwykle często nazywany asekuracyjno-zjazdowym, ponieważ zdecydowana większość takich przyrządów pełni obie funkcje. Korzystamy z tych sprzętów, kiedy chcemy asekurować partnera i w czasie samodzielnego zjazdu na linie. Tego typu sprzęt jest istotnym ekwipunkiem fana wspinaczki i moglibyśmy spotkać go tak na ściance sztucznej jak i na skałach. Bez względu na to, w której roli występuje nasze narzędzie, obowiązkiem jego będzie wyhamowanie prędkości, z którą przesuwa się lina w takiej okoliczności jak opuszczanie osoby wspinającej się, opadnięcie lub samodzielny zjazd.

Poszukiwana jest przez Ciebie rzetelna informacja z serwisu (https://www.zaciskihamulcowe.pl/)? To świetnie, gdyż stworzyliśmy dla Ciebie porcję świeżych artykułów. Należy wejść w link.

Przyrządy asekuracyjne, które znamy dzisiaj pojawiły się dość niedawno. Wspinacze, którzy funkcjonowali jeszcze na początku XIX i XX wieku, którzy zminimalizować chcieli ryzyko dosyć groźnego upadku, wtedy chwytali się sposobów, które w dzisiejszych czasach mogłyby przyprawiać nas o zawrót głowy.

opał

Źródło: pixabay.com
W kategorii sprzętów klasycznych znajdą się urządzenia, które posiadają najprostszą konstrukcję i które jako początkowe pojawiły się w sprzedaży. Działają one w tego typu sposób, że do hamowania wykorzystują moc tarcia. Możemy spotkać ponadto narzędzia samoblokujące. Popularne „automaty” mają w większym stopniu skomplikowany mechanizm, który w najbardziej groźnym momencie pozwala na to, aby lina się zakleszczyła. Zostaje zablokowana wtedy, kiedy dojdzie do gwałtownego szarpnięcia. Występują jeszcze narzędzia półautomatyczne. W tej kategorii usytuowane będą rozwiązania pośrednie, które zarówno hamują dzięki tarciu jak i zakleszczaniu się linki.

W odróżnieniu od automatów przyrządy półautomatyczne nie posiadają systemu z ruchomymi elementami. Ósemka była pierwotnie sprzętem zjazdowym, później jednak odnalazła zastosowanie również podczas asekuracji.