Jakie owoce czy jarzyny i dokąd je eksportuje nasz kraj?

Polska jest europejskim liderem w wytwarzaniu co poniektórych jarzyn i owoców. Nie mamy sobie równych jeżeli chodzi o produkowanie czarnej porzeczki, buraków czy też wiśni, a co 4-te wytwarzane jabłko w Europie pochodzi właśnie z naszego państwa.
Wytwarzanie o wiele przewyższa krajowe potrzeby, z tego też powodu rozwój eksportu jest wręcz koniecznością.

technika voip

Źródło: http://www.flickr.com
Bez stałego wyszukiwania kolejnych rynków zbytu, ogrodnictwo będzie tracić swoją rację bytu. Już obecnie na zagraniczne rynki Polska sprzedaje ok. 35 mln ton owoców oraz warzyw. Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w 2017 roku Polska wyeksportowała prawie 2000000 ton warzyw i przetworów warzywnych. Był to przyrost o ok. 2% o łącznej wartości półtora miliarda Euro. Trochę spadł export owoców i przetworów owocowych. Nasza ojczyzna to największy światowy eksporter świeżych pieczarek. W eksporcie owoców dominującą funkcję posiadają jabłka, ponieważ w ubiegłym roku eksport takich owoców wyniósł prawie 1000 ton, zaś jego wartość wyniosła niemalże 340 milionów Euro. Postęp eksportu wymaga stałego poszukiwania kolejnych rynków. Jeśli chodzi o nasz główny towar, którym są jabłka, takich rynków szuka się w Azji czy też w północnej Afryce.
Obiecującym rynkiem są także Indie czy Wietnam, a także inne kraje wspomnianego regionu.

Jeżeli pasjonuje Cię takie zagadnienie, kliknij tu i zdobądź ważne informacje (https://sklep.labempire.com.pl/pipety-htl,2,11982). Warto poznać opisywany tutaj temat bardziej szczegółowo!

Bardzo duże nadzieje wiązaliśmy z Chinami, zaś jednak wymaga to jeszcze dużej ilości działań i porozumień, żebyśmy mogli tam eksportować polskie jabłka. Znajdowanie kolejnych rynków jest związane także z koniecznością budowy logistyki, której na tę chwilę nie posiadamy rozbudowanej w najlepszy sposób. Nie jest kłopotem samo podpisanie porozumienia, lecz jego zrealizowanie oraz efekty.

Polska jest jak na skalę Unii Europejskiej sporym wytwórcą. W co poniektórych kategoriach nasza ojczyzna zajmuje początkowe miejsce. Są to nade wszystko jabłka, ale bardzo wysokie miejsca zajmujemy również w wytwórstwie cebuli, marchewki czy borówki amerykańskiej.