Jak właściwie dbać o zęby i jamę ustną?

Stan naszego uzębienia to jeden z istotniejszych czynników które decydują o naszym wyglądzie a także o naszym zdrowiu. Jak dbać o zęby, by długo cieszyć się zdrowym uśmiechem? Zapobieganie próchnicy a także innym chorobom zębów polega zawsze na tym samym – najważniejszą funkcję odgrywa tu codzienna higiena uzębienia i jamy ustnej.

Powszednim i znanym od dawien zabiegiem jest czyszczenie zębów szczoteczką i pastą przez ok. 3 min., minimum dwa razy dziennie. Można posługiwać się szczoteczką elektryczną bądź manualną, – stomatolodzy (portal Ranking Lekarzy wejdź) twierdzą, iż każda z nich dobrze spełni swe zadanie, jeżeli tylko szczotkujemy zęby odpowiednio długo i w prawidłowy sposób.

gabinet stomatologiczny

Autor: East Midtown
Źródło: http://www.flickr.com
Wyróżniamy trzy warianty szczoteczek o odmiennej twardości , to jest: miękkie, średnie oraz twarde. Miękkie są przeznaczone szczególnie dla osób które mają delikatne dziąsła, czasami krwawiące w trakcie mycia. Szczoteczek o przeciętnej twardości powinna używać większość osób, umożliwiają prawidłowo oczyścić zęby i jednocześnie chronić dziąsła. Twarde natomiast odpowiednie są dla osób o zdrowych oraz mocnych dziąsłach, w szczególności dla osób mających problem z odkładaniem się kamienia nazębnego. Szczoteczkę dobrze jest zmieniać co 3 miesiące, ponieważ po tym czasie traci ona swe cechy. Liczne bakterie razem z drobinami jedzenia zbierają się również na języku po czym tworzą nalot, jaki musimy również usunąć. Poniektóre szczotki mają na swej główce dodatkową powierzchnię czyszczącą, która określona jest właśnie do tego celu.

dentysta

Autor: viviandnguyen_
Źródło: http://www.flickr.com
Szczoteczka nie oczyści dokładnie wszystkich przestrzeni pomiędzy zębami. Do takich zadań przeznaczona jest nitka dentystyczna, częstokroć fluorowana, którą stosujemy przed lub po myciu zębów. Prócz szczotkowania oraz nitkowania najlepiej wspomóc ochronę zębów (sprawdź dentysta Wołomin) przez zastosowanie płynu do płukania jamy ustnej. Zabiera on pozostałe resztki pożywienia, niszczy bakterie oraz przywraca odpowiedni odczyn pH w jamie ustnej.

Prócz indywidualnego dbania o czystość zębów i jamy ustnej, co najmniej dwa razy w roku warto odwiedzać stomatologa, który skontroluje nasze zęby. Częste wizyty u stomatologa pozwolą szybko zauważyć i wyleczyć zmiany próchnicze a także przeciwdziałać schorzeniom przyzębia. Żeby znaleźć profesjonalistę w pobliżu swojego miejsca zamieszkania wystarczy w wyszukiwarkę wbić hasło: stomatolog w Warszawie – przeskocz pod ten adres .