Jak nauczyć się przeprowadzania pierwszej pomocy?

W latach młodości oraz w późniejszym życiu wielokrotnie bierzemy udział w szkoleniach BHP i przygotowaniu zawodowym, czasem również w szkoleniu z przeprowadzania pierwszej pomocy przedmedycznej. Lecz czy gdybyśmy znaleźli się w sytuacji, w której musielibyśmy drugiemu człowiekowi w ten sposób pomóc, czy zdobylibyśmy się na odwagę, żeby sprawdzić zdobytą teoretyczną wiedzę?

akcja ratunkowa

Autor: ER24 EMS (Pty) Ltd.
Źródło: http://www.flickr.com
Ogólnie wiemy, że różne wypadki przydarzają się codziennie. Z reguły dzieją się dość daleko od nas – słyszymy o nich w radiu, czytamy w prasie albo w sieci.

Chcesz wiedzieć dużo na ów interesujący temat? Namawiamy więc na naszą następną witrynę – można zobaczyć także link i należy w niego wejść.

Lecz myślimy sobie, że to nas nie dotyczy. Jednak czy mamy świadomość tego, że i nas może spotkać coś złego i że w takim wypadku być może pomoże nam ktoś z rodziny lub człowiek całkiem nieznany choćby na chodniku czy w supermarkecie? I odwrotnie – możliwe jest, że i nam przydarzy się, że będziemy mieli okazję użyć praktycznej wiedzy z zakresu przeprowadzania pierwszej pomocy. Przede wszystkim dobrze jest uczyć już najmłodszych, by w razie konieczności wykazali się inicjatywą i odwagą, by w jednej chwili zadziałać a następnie zadzwonić po pomoc a nie wystraszyć się i spanikować. Warto więc zadbać o to, żeby każde dziecko potrafiło prawidłowo zadziałać w groźnych sytuacjach. Ważne jest, aby pociechy potrafiły przeprowadzić podstawową pomoc i aby znały telefon alarmowy, wskazać swój adres, żeby umiały podyktować swój telefon i wiedziały, czy mieszkańcy chorują na określone choroby i jakie zachowania są nietypowe.

defibrylator

Autor: Bernhard Wintersperger
Źródło: http://www.flickr.com
Przy osobach dorosłych idealnie byłoby gdyby w miejscu pracy regularnie przeprowadzano szkolenia z przeprowadzania pierwszej pomocy, żeby wyrobić sobie i utrwalić pewne mechanizmy postępowania (jak resuscytacja i posługiwanie się urządzeniem takim jak defibrylator AED) (szczegóły na ). Na podstawie wielu badań stwierdzono, że szybkie użycie defibrylatora powoduje zwiększenie wskaźnika przeżyć, jeżeli pracujemy w wielopiętrowym budynku, koniecznie trzeba wiedzieć, gdzie znajduje się defibrylator AED.

Jeśli szkolenie z przeprowadzania pierwszej pomocy nie zostało przeprowadzone, a bardzo zależy nam na umiejętnościach praktycznych, warto pójść do centrum kryzysowego czy na komisariat straży miejskiej w konkretnym mieście i poprosić o pokazanie podstaw.