Dlaczego warto wymurować garaż?

Obecnie nieomal każdy ma własny samochód a co niektórzy nawet dwa bądź więcej. By służyły nam one jak najdłużej, należy o nie dbać. Kluczowe jest nie tylko systematyczne serwisowanie, ale i chronienie auta przed różnymi negatywnymi czynnikami atmosferycznymi.

Nie od dziś wiadomo, że dobrze jest trzymać swój pojazd w garażu. Nie zawsze jest to jednak łatwe. W dużych miastach trudno znaleźć pojedyncze garaże, wybudowane na jeden, góra dwa samochody. Jeśli już takie są, to przede wszystkim na własnościowych posesjach lub ewentualnie w blokowiskach z lat osiemdziesiątych, kiedy to budowa tego typu garażów była bardzo częsta. Dzisiaj deweloperzy najczęściej budują garaże podziemne w blokach. Miejsce parkingowe może nie należy do niedrogich, ale trzeba w nie zainwestować jeżeli chcemy właściwie zadbać o nasz samochód.

Jeśli nie mamy możliwości albo pieniędzy aby kupić garaż czy miejsce postojowe na parkingu podziemnym, pozostaje nam parkowanie pojazdu pod gołym niebem. Można wtedy nabyć wysokiej klasy pokrowiec na samochód, jaki pozwoli nam zabezpieczyć auto przed deszczem, śniegiem, mrozem i różnymi szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.

brama

Autor: lavilleautady
Źródło: flickr.com

Mieszkańcy domów jednorodzinnym są w o wiele korzystniejszej sytuacji – mogą wybudować garaż na własnej działce. Czasem garaże takie wbudowane są w bryłę budynku, jednak w większości są to garaże wolnostojące bądź dobudowane do bocznej ściany lokalu. Zazwyczaj ludzie decydują się na garaż murowany, rzadko na blaszany czy drewnianą wiatę. Powinno się jednak pamiętać, że budowę garażu murowanego trzeba zgłosić w odpowiedniej jednostce urzędu gminy czy miasta, tak samo jak budowę domu.

Sama budowa garażu murowanego nie jest skomplikowanym wyzwaniem. Garaż ma zazwyczaj kształt prostokąta, zazwyczaj jest bez okien, czasami z dachówką na dachu, zwykle jednak z papą lub blachą. Koszt postawienia tego garażu to kilka tysięcy złotych. Stawiając garaż, należy pamiętać o montażu odpowiedniej klasy bramy. Do wyboru jest wiele rodzajów bram, np. automatyczne na pilota, też i ręczne, otwierane na boki bądź też do góry. Na rynku jest wielu producentów bram (zobacz ogrodzenia z profili stalowych) garażowych, na przykład bramy segmentowe. Decydując się na poszczególnego z nich, dobrze poczytać opinie na jego temat w Internecie, wypytać znajomych albo handlowców w sklepie, kogo mogą polecić.

Jeśli chcemy, aby nasz pojazd na długie lata pozostał sprawny i zadbany, warto zainwestować w jego garażowanie. Kupno czy postawienie garażu może nie należy do najtańszych, jednak trzeba to zrobić. Inwestycja z pewnością w niedługim czasie nam się zwróci.