Czym jest liofilizacja? Jak wygląda taki proces? Jaka żywność spotykana jest w postaci liofilizowanej?

Coraz częściej pośród osób, które dużo czasu spędzają na ćwiczeniach mających na celu wyrzeźbienie sylwetki, mówi się o jedzeniu liofilizowanym. Jak coś takiego powstaje i czym jest tego typu żywność? Dlaczego może okazać się dobrym wyborem dla osób, które sporo ćwiczą?
Sam proces liofilizacji polega na zamrożeniu danego produktu, a potem odwodnienia go.

Zamrożenia można dokonać przykładowo ciekłym azotem, jaki pozwala uzyskać bardzo niską temperaturę w bardzo krótkim czasie. Takie zmrożone artykuły daje się do próżni oraz dopiero potem pozbawia się wody. W procesie liofilizacji wykorzystywane są liofilizatory.

Jeśli czytasz prezentowany tekst to oznacza, że wątek Cię bardzo zafascynował – kliknij odnośnik do strony odkurzacz bezworkowy przemysłowy, a znajdziesz nie mniej atrakcyjne informacje.

Jak mowa o żywności, to otrzymuje się produkt o innym kształcie i rozmiarach, jak również jest on lżejszy niż wcześniej. Tego typu technikę zaczęto pierwszy raz wprowadzać robiąc lekkie i zdrowe racje żywnościowe dla żołnierzy podczas Drugiej Wojny Światowej.

firm

Autor: Lies Thru a Lens
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej spotykamy warzywa i owoce liofilizowane, jakie mogą służyć, jako pełen wartości posiłek dla tych, którzy trenują owoce liofilizowane. Żywność taka zachowuje bowiem pierwotne wartości odżywcze.

Przygotowaliśmy dla Ciebie następne zajmujące notki na frapujący Cię dział. Wejdź do następnego wpisu oraz czytaj wpis serwis drukarek.

Nie zauważa się strat w witaminach czy minerałach. Także ilość białek, węglowodanów czy tłuszczy zostaje mniej więcej bez zmian. Mniejsza waga takiej żywności oraz mała objętość również nie jest tutaj bez znaczenia.

W konkretnej, racjonowanej ilości pożywienia mamy w dokładny sposób podaną ilość różnych substancji, co może być dużym ułatwieniem dla osób, jakie przyjmować muszą dokładnie określone ilości określonych produktów o jedzeniu liofilizowanym. Czasami można się posiłkować tego typu produktami bez straty dla organizmu.