Czy wszystkie osoby z wadą wzroku zmuszone są do funkcjonowania w szkłach kontaktowych?

Aktualnie niemal wszyscy korzystamy z laptopów oraz innych urządzeń, które narażają nasz wzrok na przesilenie. Bardzo często charakter pracy obliguje nas do ośmiogodzinnego patrzenia się w komputer. Bez negatywnego działania na nasz wzrok nie pozostają również telefony komórkowe i inne tego rodzaju gadżety.

Znamy mnóstwo osób, które ze względu na wadę wzroku muszą nosić okulary, czy szkła kontaktowe. Mimo, że dzisiaj mamy na rynku szeroki wybór oprawek, pasujących do każdego typu twarzy oraz soczewki kontaktowe, które zmieniają barwę naszych oczu na jaki tylko zechcemy, nie każdy chce i może je nosić. Czy prawdopodobne jest funkcjonowanie bez okularów i szkieł kontaktowych? Otóż tak.

Jeśli uważasz, że nasz artykuł jest warty uwagi, to kliknij też ten link – równie wartościowe materiały odnajdziesz w tekście (http://www.wolniodschematu.pl/trening-kontroli-zlosci-dla-dzieci-i-mlodziezy/).

Tutaj z pomocą przychodzi nowoczesna okulistyka. Laserowa korekcja wad wzroku to operacja, którą wykonują kliniki okulistyczne. Polega ona na całkowitym usunięciu następujących wad wzroku: krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm (dowiedz się więcej o laserowej korekcji wad wzroku).

patrzenie na tablicę przez okulary

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Laserowa korekcja wad wzroku niestety nie jest przeznaczona dla każdego pacjenta z wadą narządu wzroku. O tym czy dany pacjent może zostać zoperowany decyduje lekarz, ponieważ znaczenie ma ogólny stan zdrowia oraz stopień nasilenia wady wzroku. Dla krótkowidzów, którzy nie kwalifikują się do zabiegu laserem jest jeszcze jedna szansa. Ortokorekcja to sposób leczenia krótkowzroczności przez noszenie specjalistycznych szkieł kontaktowych. Krótkowzroczność lubi się pogłębiać, ale poprzez zastosowanie specjalistycznych soczewek możemy ten proces zahamować, a nawet odwrócić (niewiarygodne?).

Ogólnie mówiąc, osoba z krótkowzrocznością posiada nadmiernie wypukłą rogówkę, a ortokorekcja ma spowodować jej spłaszczenie. Ta metoda jest polecana szczególnie zawodowym sportowcom, osobom młodym i osobom bardzo często przebywającym w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu. Soczewki te stosuje się zwykle na noc. Efekt tej metody leczenia wady wzroku zależna jest od systematyczności jej stosowania i podatności rogówki.

Jeżeli rozważamy którąś z metod leczenia wad wzroku, ale nie jesteśmy pewni, czy nadaję się dla nas, najpewniej wybrać się do specjalistycznej okulistycznej, gdzie lekarz oceni, czy konkretna metoda może być u nas zastosowana.