Czy warto działać w grupie zakupowej?

W dzisiejszych czasach niewielkie sklepy wielokrotnie przegrywają walkę z popularnymi dyskontami. Spożywcze sklepiki systematycznie znikają w mapy dzielnicy czywsi, gdy niedaleko stanie dyskont. Przeważnie przyczyną tego typu stanu rzeczy są stosunkowo niskie ceny, na które lokalny przedsiębiorca nie może sobie pozwolić. Supermarkety dysponują większą siłą nabywczą, mogą zatem efektywniej negocjować ceny z dostawcami. Czy zatem lokalni kupcy mogą zwiększyć swoją konkurencyjność w tej trudnej walce o konsumenta.

Korzystnym rozwiązaniem dla małych właścicieli sklepów spożywczych mogą być grupy zakupowe. Generalnie jest to system handlowy, który działa podobnie do franczyzy. Należy jednakże podkreślić, że jest to grupa kilku podmiotów gospodarczych, których wspólnym celem jest wynegocjowanie jak najkorzystniejszych cen u dostawców. W ten sposób możliwe jest rywalizowanie z supermarketami. W Polsce działają aktualnie dwa modele grup: regionalne oraz ogólnopolskie. Naturalnie zrzeszają one handlowców z całego kraju ,bądź regionu. W pierwszym wypadku należy liczyć się z faktem, że uzyskane rabaty będą większe, jednakże ilość dostawców może być znacząco ograniczona przez organizatora grupy. Tymczasem współpraca z właścicielami sklepów na poziomie regionu to mniejszy upust na zamówienie, jednak możliwość zakupienia towaru wyższej jakości (ta strona).

Co warto wiedzieć, decydując się na przystąpienie do grupy zakupowej? Przede wszystkim, kto jest właścicielem grupy. Nie zapominajmy, że od tego z iloma dostawcami grupa współpracuje zależy ostateczna cena towaru. Należy podkreślić, że najkorzystniej gdy wśród nich znajdują się producenci. Nie jest tajemnicą, że jeśli kupujemy towar bezpośrednio od producenta, to zapłacimy najlepszą cenę. Kolejna istotna kwestia to oczywiście jakość oferowanego towaru. Świeże produkty spożywcze to także istotny element w konkurencji z marketami, które nierzadko oferują towary tańsze lecz gorszej jakości.

Należy także wiedzieć, że umowy w ramach grup zakupowych są zazwyczaj zawierane na dłuższy okres, niż dajmy na to umowy franczyzowe. Oczywiście ma to swoje wady i zalety. Zanim jednak podpiszemy umowę z właścicielem grupy warto gruntownie przeanalizować, jakie benefity będziemy z niej czerpać oraz jakie obowiązki taka umowa na nas nakłada. Niewątpliwie jest to jednak opłacalne rozwiązanie, które warto rozważyć jeśli chcemy poprawić konkurencyjność małego biznesu.