Czasami sytuacja przedstawia się tak, że w swoim domu musimy mieć szambo, bo nie ma innego wyjścia

Mamy do dziś w naszej ojczyźnie masę miejsc, gdzie nie ma gminnej kanalizacji i ludzie muszą radzić sobie w inny sposób.
Sprawa zakupu oraz wkopania szamba zazwyczaj tyczy się jedynie domków jednorodzinnych.

dodatek

Autor: MKM
gry

Autor: Wolfgang Lonien
Źródło: http://www.flickr.com
Wesele pod namiotem

Autor: www.flickr.com
Źródło: www.flickr.com
Nowe osiedla miejskie bywają już podpięte do ogólnej kanalizacji. Jednak wiekowe domu, a w szczególności te, które postawione były w wioskach, nie są w stanie liczyć na taki komfort. Jednak przecież wszyscy muszą odprowadzać jakoś ścieki. I słowo gdzieś nie wydaje się być tutaj może trafne, ponieważ ustawy szczegółowo regulują jakie szamba trzeba zakładać, jaką powinny mieć szczelność i jak często należy je opróżniać. Musimy posiadać na to potwierdzenie z fakturą. Inaczej możemy mieć kłopoty w momencie kontroli. Zatem lata, gdy ściek płynął rowem do gnojówki, powoli odchodzą w zapomnienie. I tak powinno być, gdyż przecież mamy już XXI stulecie. Szamba montuje i czyści fachowa firma. Nie powinniśmy tego robić sami. Jeżeli posiadamy dużą rodzinę, to warto wybrać większe gabaryty. Musimy także postawić na znane spółki, żeby oczyszczalnia przydomowa było szczelne. W tym celu potrzebne wydaje się być to, aby było wyprodukowane z najlepszej jakości materiałów (może być to dla przykładu beton). Najlepiej będzie, jeżeli znajdziemy firmę, która sprzedaje szamba z certyfikatem oraz naprawdę długą gwarancją (choćby do kilku lat).

Ważne jest też regularne czyszczenie szamba.
Każda działka w Polsce musi mieć rozwiązaną kwestię odprowadzanie ścieków — do miejskiej kanalizacji lub do swojego szamba.